Posted on

Listne uši so nadloga, ki so prisotne v skoraj vsakem sadno ali zelenjavnem vrtu. Uši skoraj vedno najprej napadejo sadno drevje, od tam se potem hitro razselijo tudi po zelenih delih vrtnin.

Listne uši in njihove ličinke jeseni prezimijo v globini zemlje, zato je zelo pomembno jesensko in predspomladansko škropljenje sadnega drevja. Škropimo z ekološkimi pripravki, poleg tega smo pozorni tudi na razkuževanje zemlje. Okrog drevesa naredimo tri luknje, kamor potresemo organsko gnojilo in nato zalijemo. S tem poskrbimo, da gnojilo doseže celoten koreninski sistem in drevo pripravimo na zimo.

Ob pričetku sezone smo pozorni na liste rastlin, ki porumenijo, postanejo lepljivi, lahko se na njih pojavijo tudi izrastki (šiškasta uš).

Listne uši se največkrat zadržujejo na spodnji strani listov, pravi pokazatelj listnih uši je tudi obilica mravelj na vrtu. Mravlje namreč potrebujejo izločke uši za prehranjevanje, saj so izločki sladkega okusa, ki ga mravlje in tudi čebele obožujejo..

Ekološki kmetje in biodinamiki se proti ušem borijo tudi s sajenjem rastlin, ki ušem smrdijo. Med posevke solat in fižola sadijo začimbe, ki jih uši ne marajo (rman, šetraj, ognjič, hren, kumina, koriander…). Nekateri gredo še dlje in pripravijo domače pripravke (škropivo iz pelina, rmana, koprive). Ti pripravki so odlični, v kolikor smo pravočasni in izvajamo preventivno zaščito. Ko so enkrat uši na rastlinah, pa žal ne delujejo več.

Ko opazimo prisotnost listnih uši, je pomembno ekološko škropljenje po zgornji in še posebej spodnji strani listov, pri čemer ne škropimo s premočnim curkom. Močan curek namreč poškoduje mlade liste rastlin, ki so zato še bolj dovzetne za bolezni in škodljivce. Listne uši se da odstraniti z ekološkim Neem tonicom, vendar moramo škropljenje izvesti vsaj 2x (še bolje 3x)na sedem dni. Z ekološkim škropljenjem z Neem tonicom ne delamo škode koristnim organizmom (čebele, pikapolonice), pomembno je le, da škropimo v večernem času, ko se koristni organizmi že poskrijejo.